Stromem města Zlína 2013 je exotická katalpa z naší zahrady!

Možná už jste o tom četli nebo se přímo účastnili ankety – náš krásný strom na školkové zahradě získal moc pěkné ocenění!

Až půjdete kolem vyzvednout děti, můžete naší milé katalpě pogratulovat ,o)

Oficiální tisková zpráva:

Titul Strom města Zlína 2013 získala katalpa trubačovitá, která roste v zahradě mateřské školy v ulici Osvoboditelů, u Kolektivního domu. Hlavní ocenění v podobě odborného ošetření certifikovaným arboristou však přechází na druhý strom v pořadí. Tím je dub letní v ulici Prostřední. Katalpa totiž byla odborně ošetřena už v letošním roce.

Stáří katalpy trubačovité i dubu letního je odhadováno asi na osmdesát let. Obvod kmene katalpy činí 265 centimetrů, dub má kmen široký 260 centimetrů. Vzrostlý dub nelze v ulici přehlédnout. Rovněž katalpa, která má domov v teplých oblastech Střední Ameriky, Indie a východní Asie, je dominantou zahrady.

Lidé ve veřejné anketě vybírali celkem z devíti návrhů. Akci pořádá každý rok odbor životního prostředí a zemědělství s odborem městské zeleně zlínského magistrátu.

Letos byly nominovány tři lípy, dva duby, jeden buk, jeřáb, oskeruše, hrušeň a katalpa. Stromy se nacházejí většinou v okrajových částech města jako Štákovy Paseky, Kudlovské Paseky nebo Lhotka. Výjimkou byl vzrostlý dub z ulice Prostřední ve Zlíně nebo právě katalpa u školky.

V minulých ročnících zvítězily stromy: lípa ve Štípě u kostela, která je zároveň i vyhlášena jako památný strom, a lípa v Lužkovicích.

Město Zlín se v letošním roce stalo vítězem soutěže Město stromů. Aktuální informace a pozvánky na doprovodné akce sledujte na facebookovém profilu https://www.facebook.com/zlinmestostromu