O naší školce

MŠ Kolektivní dům - školka

Svět je plný dětí, hraček,
svět je plný písniček,
svět je plný kostiček.

O školce

Oficiální název naší MŠ je Mateřská škola Zlín, Osvoboditelů 3778, příspěvková organizace.

Všichni nás ale znají pod názvem MŠ Kolektivní dům, protože jsme vznikli jako součást známého a památkově chráněného Kolektivního domu v centru Zlína.

Naše hodnoty

Klademe důraz na individuální přístup k osobnosti každého dítěte, podporujeme samostatnost a sebedůvěru a zároveň vedeme děti ke spolupráci v kolektivu. Vedeme děti k tomu, aby se vzájemně respektovaly a chovaly se k sobě kamarádsky. To vše se děje formou hry, objevováním nových skutečností a osvojováním si dovedností v přirozeném prostředí a pozitivní atmosféře.

Pro výchovně – vzdělávací práci s dětmi využíváme vlastní vzdělávací program HRAJEME SI OD JARA DO ZIMY, cyklus Barevné kamínky a tematický projekt „Kostičky“.

Oblasti vzdělávání

• dítě a jeho tělo
  • dítě a psychika
  • dítě a ten druhý
  • dítě a společnost
  • dítě a svět

Aktivity v průběhu roku

Podívejte se na samostatnou stránku a fotogalerii.

Naše třídy

V naší škole najdete 6 prostorných tříd pro cca 180 dětí.

Podívejte se na pár fotek níže, nebo si rozklikněte stránky jednotlivých tříd.

Zahrada

Máme také krásnou velkou zahradu v těsném sousedství Kolektivního domu a Vily Jana Antonína Bati, ve které dnes sídlí Český rozhlas Zlín. Zahradu využíváme celoročně, v letních měsících mají děti navíc k dispozici bazén pro hry a osvěžení.

Náš hrad vyhrál v soutěži Dřevěná stavba roku ČR 2018

Děti si také mohou hrát v několika dřevěných objektech z dílny JinýKus, které dokonce byly 2x oceněny v soutěži Dřevěná stavba roku ČR 2018 a 2019.

Náš hrad byl vítěznou stavbou ročníku 2018 v kategorii menších dřevěných hřišť:

A pařezová chaloupka a medový domek získaly o rok později bronzovou cenu:

Rekonstrukce MŠ v roce 2014

V roce 2014 u nás proběhla velká rekonstrukce. V dnešní době je budova školky památkově chráněná. Z tohoto důvodu bylo i po rekonstrukci zachováno a opraveno např. obložení stěn ve třídách, prosklené přepážky, vestavěná skříň a šatní skříňky pro děti ve dvou třídách, opraveny střešní světlíky.

Co vše bylo opraveno?

• výměna ocelových oken, světlíků, dveře přístavby, nové podhledy v místnostech
  • celková rekonstrukce podlahového a stropního vytápění v místnostech, nové měření a regulace tepla
  • celková rekonstrukce sociálního zařízení dvou tříd MŠ, celková rekonstrukce rozvodů pitné a užitkové vody
  • instalace elektroinstalace související s výše uvedenými

Nad rámec rekonstrukce

• byly položeny nové podlahové krytiny v celé MŠ
  • prosklené přepážky opatřeny bezpečnostními foliemi
  • bude instalován nový kamerový systém
  • plochy na stěnách opatřeny magnetickými nátěry, které mohou sloužit k vystavení dětských kreseb

Výzdoba školky – děkujeme za pomoc rodičům a sponzorům

• za pomoci rodičů a sponzorů byl interiér budovy krásně vyzdoben (spojovací hala se stala „zimní zahradou“, kde mohou rodiče  počkat na své děti), posezení také najdou v zahradě školy, kde jsou nově umístěny lavičky.
  • za pomoci rodičů byla osázena část před vstupem do MŠ

Historie Kolektivního domu

Památkově chráněný kolektivní dům ve Zlíně, jehož je naše školka součástí, je velmi zajímavá stavba. Je to první kolektivní dům realizovaný v Československu. Má dvanáct podlaží a byl postaven v letech 1945–1950 podle návrhu architekta Jiřího Voženílka, který působil již v Baťových závodech.

Projekt byl odvážný – jednalo se o 102 bytů, jejichž obyvatelé měli ve velké míře využívat společné zázemí v přízemí i dalších částech domu. Součástí domu byla restaurace v přízemí, tři klubovny s přednáškovým sálem, denní společenská místnost, knihovna a v připojeném objektu jesle, mateřská školka a družina. V suterénu domu se nacházela prádelna, dílny pro šití a kutily nebo fotokomora. Na terase pak mohli obyvatelé využívat tělocvičnu a solaria.

V roce 2008 natočila o Kolektivním domě Česká televize krátký dokument, na který se můžete podívat na odkazu níže.

Podívejte se na dokument ČT